نقد کردن درآمد یوتیوب

اگر کانال یوتیوب شما به مرحله درآمدزایی (Monetization ) رسیده است این فرم را پر کنید تا شما را به شرکت های معتبر MCN معرفی کنیم.

کار کردن در در یوتیوب گرفتاری دوگانه دارد. از طرفی از داخل فیلتر است و در طرف دیگر از خارج هم تحریم شده است و صاحبین کانال و تولید کننده های محتوا که در ایران زندگی می کنند مطابق قانون های تحریم بانکی امکان دریافت درآمدشان را ندارند. با وجود این دو محدودیت اما همچنان کانال های فارسی زیادی در یوتیوب مشغول فعالیت و کسب درآمد هستند. در مورد محدودیت اول راه آشنای فیلتر شکن را سالهاست در مورد تعداد زیادی از سرویس ها و سایت ها مثل تلگرام و توییتر استفاده می کنیم و تقریبا به آن عادت داریم ولی در مورد مشکل دوم یعنی تحریم های مالی چه راه حلی وجود دارد؟ در این مطلب به طور مفصل به آن می پردازیم.

می دانیم یوتیوب به تولید کننده های محتوا ۵۵% از درآمد تبلیغات پخش شده روی ویدئوها را پرداخت می کند و این پرداختی بعد از رسیدن به شرایط مانیتایز (۱۰۰۰ سابسکرایبر و ۴۰۰۰ ساعت نمایش ویدئو) صورت می گیرد.

بعد از رسیدن شما به این شرایط یوتیوب پیشنهاد می کند در صورت تمایل میتونید به برنامه همکاری با یوتیوب (youtube partner program) اضافه شوید و کانال خود را به درآمد برسانید. گام بعدی اتصال کانال یوتیوب تان به یک حساب گوگل ادسنس است. ادسنس مکانیسم گوگل برای پرداخت درآمد به پذیرندگان تبلیغ در کانال های یوتیوب و وب سایت هاست. ثبت نام در ادسنس و فعال کردن آن کار سختی نیست ولی برای ساکنین ایران دو محدودیت اساسی دارد:

  1. آدرس پستی محل سکونت یا کار: یوتیوب این آدرس را با ارسال یک نامه پستی که داخل آن یک کد نوشته شده است صحت سنجی می کند. صاحب حساب ادسنس باید پین کد ارسال شده را داخل پنل ادسنس وارد نماید تا یوتیوب مطمئن شود آدرس واقعی و مرتبط با صاحب حساب ادسنس است.
  2. حساب بانکی: یوتیوب صحت این حساب و دراختیار داشتن آن توسط دارنده ادسنس را هم با واریز چند سنت که باید رقم آن داخل پنل نوشته شود مورد سنجش قرار می دهد.

پس مانع اصلی ایرانی های مقیم ایران برای داشتن حساب گوگل ادسنس و دریافت درآمد یوتیوب مشخص شد.

حالا برای حل این مشکل ۳ راهکار وجود دارد:

  1. آشنایان مقیم خارج: دوست یا فامیل شما که در کشوری غیر از ایران ساکن هستند امکان افتتاح حساب ادسنس را دارند، یک روش درخواست از آنهاست که درآمد شما را دریافت کنند.
  2. سفر و اقامت: سفر به کشوری مثل ترکیه و افتتاح حساب در آنجا و دریافت اقامت های تحصیلی یا کار یک روش برای رهایی از این محدودیت است که البته شاید به هزینه های آن نصرفد.
  3. شرکت های واسطه (MCN): شرکت ها و افرادی که در خارج از ایران دفتر یا حساب دارند می توانند این خدمات را در ازای دریافت کارمزد به شما ارائه دهند.

در مورد روش اول مشکلات مالیاتی ممکن است باعث دردسر جدی برای دوست یا فامیل شما ایجاد کند ولی به هر حال اگر خواستید از این روش استفاده کنید پیشنهاد می کنیم ویدئو زیر را مشاهده کنید و نکات مرتبط به آن را رعایت نمایید.

در مورد روش دوم از نظر ما صرفا برای دریافت درآمد یوتیوب به صرفه نیست دست به چنین اقدامی بزنید ولی اگر در برنامه های آینده ی شما سفر به کشور خارجی و اقامت و زندگی درآن وجود دارد می توانید به آن فکر کنید.

و اما در مورد روش سوم که متداول ترین روش برای دریافت و نقد کردن درآمد یوتیوب داخل ایران است به نکات و موارد زیر توجه داشته باشید.

شرکت های ام سی ان (MCN: Multi Channel Network) یا شرکت ها و اشخاص واسطه ارزی

اولا خوب است بدانید فعالیت این شرکت ها از نظر گوگل قانونی و پذیرفته شده است و در کل دنیا شرکت های MCN فعال هستند چرا که ماموریت اصلی آنها دریافت پول و انتقال نیست بلکه بهینه کردن رسانه و افزایش درآمد تبلیغاتی است چرا که فعالیت در یوتیوب بسیار تخصصی است و شاید بهتر باشد صاحب کانال روی تولید محتوا تمرکز کند و فعالیت های مربوط به حفاظت از مالیکت و کپی رایت محتوا و روش های بازاریابی و رشد کانال را به شرکت ام سی ان بسپارد.

ولی در ایران و به دلیل محدودیت تحریم نقش دریافت و انتقال پول در شرکت های واسطه پر رنگ تر است و معمولا شرکت ها به همین یک کار می پردازند. البته اخیر و به خاطر رشد یوتیوب فارسی چند شرکت جدید در بازار وجود دارند که سایر خدمات متداول MCN ها را هم ارائه می کنند.

کارمزد شرکت ها برای یوتیوب چقدر است؟

دریافتی شرکت ها و افراد واسطه خدمات ارزی و یا ام سی ان ها برای انتقال درآمد کانال یوتیوب شامل دو بخش است:

  • کارمزد و حق الزحمه خود شرکت
  • مالیات حساب بانکی کشور خارجی

نکته مهم: به طور شفاف از شرکت سوال کنید که درصد پیشنهادی شامل مالیات هم می شود یا نه؟ و رقم خالص دریافتی شما پس از کسر مالیات و کارمزد و هزینه تراکنش صرافی چقدر است؟

با توجه به بررسی های ما شرکت ها معمولا در بازه ۲۰ تا ۴۰ درصد از یوتیوبرها تقاضا می کنند و این رقم بسته به کشوری که در آن  اقامت دارند و حاشیه سودی که برای خودشان در نظر گرفته اند متفاوت است.