فریلنسر

نیم‌نگاهی به فریلنسری

از این آمار خبر دارید؟

درسته! زمانه زمانه‌ی دورکاری و جدایی از عادت چسبیدن به میز کاره. فراگیر شدن شبکه‌های مجازی و کوچ اهالی بازار به بازار آنلاین هم گواه دیگه‌ای برای قدم گذاشتن در مسیر فریلنسری‌‌ست.

فریلنسری، دورکاری یا کارمزدی یعنی شما بدون حضور فیزیکی در شرکت یا سازمانی در ازای انجام پروژه یا کاری، حقوق مشخصی دریافت کنی. این عدم حضور فیزیکی هم برای کارفرما و هم برای نیروی کار فرصت بی‌نظیری ایجاد کرده. حالا شرکت‌ها می‌تونن راحت‌تر منابع مالی و انسانی خودشون رو مدیریت کنند و از طرفی فریلنسرها هم با برنامه‌ی منعطف کاری روبه‌رو هستند و در مواردی می‌تونن درآمد بیشتری کسب کنند.

فریلنسری و کسب درآمد دلاری

فریلنسر بودن به شما این امکان رو می‌ده که نه‌تنها با شرکت‌های مختلفی همکاری کنی، بلکه پات رو فراتر از مرزها بذاری و به‌سراغ همکاری با شرکت‌ها و کارفرماهای خارجی بری. در این مقاله قصد داریم از مسیر کسب درآمد دلاری ازطریق فریلنسری بنویسیم و شما رو قدم به قدم در این مسیر پیش ببریم.

گام اول: آیا فریلنسری مناسب منه؟

در نگاه نخست، فریلنسری در صورتی مناسب شماست که مهارتی برای عرضه به بازار داشته باشید. مهارت‌هایی مثل:

از جمله مهارت‌هایی هستند که این روزها با افزایش تقاضا در بازار دورکاری سایت‌های خارجی همراهند.

نکته‌ی بعدی اینه که میزان تواناییت برای شبکه‌سازی و تعامل در بازار بین‌المللی رو شناسایی کنی. چراکه بدون این دو، پیشرفت در حوزه‌ی فریلنسری و کار آنلاین کار سختیه. به‌علاوه، لازمه در مدیریت زمان و برنامه‌ریزی‌های فردی هم موفق عمل کنی، چون هیچ کارفرمایی با یه فریلنسر نامنظم و بدقول کنار نمیاد!

گام دوم: از کجا شروع کنم؟

تحقیق و جستجو از ابتدایی‌ترین اقدام‌هایی‌ست که برای یافتن موقعیت شغلی دورکاری بهش نیاز داری. اما لازمه با توجه به تحریم‌های کشور، در زمان تحقیق تدبیری برای نقدکردن درآمد دلاری، تأیید حساب کاربریت و عقد قرارداد با کارفرمای خارجی داشته باشی. در ادامه می‌تونی عصاره‌ی تحقیق و مطالعه‌ی ما رو راجب هر کدوم از سایت‌های خارجی و مسیرهای فریلنسری در بازار بین‌المللی بخونی.

گام سوم: دریافت پروژه و شروع فعالیت

برای دریافت پروژه و یافتن موقعیت‌های شغلی فریلنسری در دنیا، دو مسیر رو به‌ شما پیشنهاد می‌کنیم: الف) در سایت‌های فریلنسری عضو شو و پروژه بگیر، ب) آگهی‌های کار رو بررسی کن و رزومه و درخواست همکاریت رو برای موقعیت‌های شغلی مناسب ارسال کن.

دریافت پروژه دورکاری در سایت‌های خارجی
فریلنسر (Freelancer)

سایت بین‌المللی فریلنسر یکی از سایت‌های فعال و محبوب در دنیای دورکاریه. این سایت ۲۵ میلیون کاربر فعال داره و بزرگ‌ترین مرجع برای فریلنسرها در دنیا محسوب می‌شه.

ساز و کار این سایت شبیه به سایت پونیشاست. شما به‌عنوان کارجو بعد از عضویت در این سایت می‌تونی به کارفرماهایی که نیاز به کار تو دارند، پیام بدی و درخواست همکاریت رو براشون ارسال کنی.

برای عضویت در این سایت، لازمه تصویر کارت شناساییت (برای مثال تصویر گذرنامه‌ات) رو به‌همراه تصویر مدرک نشانگر آدرس محل زندگیت (قبض برق) و تصویر خودت در کنار کد تأیید ارسالی از سایت رو برای تکمیل ثبت نام در سایت بارگزاری کنی.

اگه به عنوان یه ایرانی عضو این سایت بشی، هیچ مشکلی نداره اما این‌که محل سکونت کنونی تو ایران باشه، دردسرسازه! برای عبور از این مرحله، پیشنهاد ما اینه که از دوست یا آشنای ساکن یه کشور دیگه بخوای برات حساب کاربری بسازه و بعد فعالیتت رو شروع کنی.

پروز (ProZ)

سایت پروز یه سایت مشهور در حوزه‌ی خدمات زبانی و ترجمه‌ایه. مترجم‌ها با عضویت در این سایت می‌تونن پروژه‌های ترجمه‌ی متنی یا شفاهی دریافت کنند و درآمد دلاری قابل قبولی کسب کنند. برای عضویت در این سایت لازمه رزومه سوابق تحصیلی و حرفه‌ای‌ خودتون رو به زبان انگلیسی تهیه کنید و یه حساب پی‌پال داشته باشید.

فایور (Fiverr)

وب‌سایت فایور از سایت‌های مورد علاقه‌ی ماست! در این وب‌سایت انواع پروژه‌های فریلنسری در حال انجامه. تفاوت این سایت با فریلنسر اینه که این بار کارفرما به‌سراغ شما میاد! همین موضوع رقابت رو کمی سخت می‌کنه، چرا که برای دریافت پروژه و نمایش پروفایل شما در صفحه‌ی اول سایت لازمه امتیازتون بالا بره. این افزایش امتیاز هم نیاز به زمان و صبوری داره.

در فایور با داشتن حساب پی‌پال، وارد کردن اطلاعات شخصی، شماره تماس یه کشور خارجی (از یه دوست باید کمک بگیری) و نشانی ایمیل می‌تونی فعالیتت رو شروع کنی. این یعنی عضویت در این سایت کار پیچیده‌ای نیست، حتی برای شهروندان ایرانی همیشه در تحریم!

بعد از عضویت در این سایت لازمه اطلاعات پروفایلت رو تکمیل کنی و سپس خدمت و مهارتت رو شبیه به یه بسته‌ی پیشنهادی در معرض دید کارفرماها بذاری.

مثلاً اگه یه بلاگر یا نویسنده هستی، می‌تونی یه بسته‌ بسازی که به کارفرما بگه: تو براش یه مقاله‌ی 1000 کلمه‌ای رو بدون هر گونه غلط و اضافه‌گویی با قیمت 10 دلار ظرف ۲ روز کاری می‌نویسی!

کارفرما پیشنهاد تو رو می‌بینه و برای همکاری بهت پیام می‌ده.

فریلنسر (Freelancer)

سایت آپ‌ورک یه سایت تخصصی با کارفرماهای سخت‌گیر و دقیقه. معمولاً سطح پروژه‌های این سایت بالاست و سطح بالایی از مهارت رو می‌طلبه و واضحه که درآمد حاصل از کار در این وبسایت هم می‌تونه بالاتر از سایر وب‌سایت‌ها باشه. این سایت بسته به مبلغ پروژه‌ی شما، بین ۵ تا ۲۰ درصد حق کمیسیون دریافت می‌کند.

در فایور با داشتن حساب پی‌پال، وارد کردن اطلاعات شخصی، شماره تماس یه کشور خارجی (از یه دوست باید کمک بگیری) و نشانی ایمیل می‌تونی فعالیتت رو شروع کنی. این یعنی عضویت در این سایت کار پیچیده‌ای نیست، حتی برای شهروندان ایرانی همیشه در تحریم!

بعد از عضویت در این سایت لازمه اطلاعات پروفایلت رو تکمیل کنی و سپس خدمت و مهارتت رو شبیه به یه بسته‌ی پیشنهادی در معرض دید کارفرماها بذاری.

مثلاً اگه یه بلاگر یا نویسنده هستی، می‌تونی یه بسته‌ بسازی که به کارفرما بگه: تو براش یه مقاله‌ی 1000 کلمه‌ای رو بدون هر گونه غلط و اضافه‌گویی با قیمت 10 دلار ظرف ۲ روز کاری می‌نویسی!

کارفرما پیشنهاد تو رو می‌بینه و برای همکاری بهت پیام می‌ده.

دریافت پروژه ازطریق ارسال درخواست همکاری به شرکت‌های خارجی

یکی دیگه از روش‌های فریلنسری در بازار خارجی اینه که به‌جای عضویت در سایت‌های فریلنسری خارجی، رزومه، پورتفلیو و نامه‌ی درخواست همکاری آماده کنی و موقعیت‌های شغلی دورکاری در شرکت‌های مختلف دنیا رو پیدا کنی. بعد هم درخواست همکاریت رو براشون ارسال کنی.

سایت‌های کاریابی خارجی

سایت‌های خارجی مختلفی مثل گلس‌در (Glassdoor) هستند که با جستجو داخل سایت می‌تونی برای موقعیت شغلی مورد نظرت آگهی‌های استخدام شرکت‌های سراسر دنیا رو ببینی، بعد روی دکمه‌ی ارسال درخواست (apply) بزنی و منتظر بمونی تا نتیجه‌ی درخواستت رو دریافت کنی.

هم‌چنین، ازطریق جستجو در گوگل می‌تونی موقعیت‌های شغلی مورد نظرت رو روی سایت اختصاصی هر شرکت ببینی و درصورت باز بودن وضعیت ارسال درخواست همکاری، رزومه‌ات رو برای اون شرکت بفرستی.

لینکدین

لینکدین علاوه بر این‌که محل خوبی برای شناسایی کارفرماها و همکارهای ایرانیه، منبع معتبری برای یافتن موقعیت‌های شغلی فریلنسری در شرکت‌های بین‌المللی هست.

کافیه از قسمت «شغل» در منوی بالای لینکدین شروع به جستجوی شغل مورد نظرت کنی. فهرستی از گزینه‌های مناسب رو پیدا می‌کنی. لازمه آگهی‌ها رو دقیق بخونی و مطمئن بشی که اون شرکت مشکلی با همکاری با ایرانی‌ها نداره و بعد رزومه‌ و درخواست همکاریت رو براشون ارسال کنی.

گام چهارم: نقد کردن درآمد دلاری

نقد کردن درآمد دلاری همیشه مانع بزرگی بوده که خیلی از فریلنسرهای ایرانی رو از فعالیت در بازار بین‌المللی منصرف کرده. اما آیا واقعاً این مسیر یه مسیر بن بسته؟؟

حقیقت اینه که در دنیای پر از ارتباط امروزی ساختن حساب پی‌پال برای همکاری با سایت‌های فریلنسری امکان‌پذیره. سایت‌های ایرانی زیادی هستند که خدمات ارزی و ساخت حساب رو برای ایرانی‌ها انجام می‌دن.

علاوه بر این، شما با کمک گرفتن از دوست یا آشنای ساکن کشورهای دور و نزدیک، می‌تونی به‌راحتی درآمدت رو دریافت کنی و از طریق شرکت‌های تبدیل ارز، نقل و انتقال‌های مالی رو پیش ببری. فراموش نکن که در این مسیر تنها نیستی و می‌تونی از راهنمایی تیم ارزیشو هم بهره ببری. کافیه با ما تماس بگیری یا ایمیل بفرستی.

ما چطور می‌تونیم در این مسیر کمکت کنیم؟

ارزیشو با هدف آموزش و توانمندسازی افراد علاقه‌مند به فعالیت در بازار بین‌المللی، در تمام مسیر فریلنسری کنار شماست. ما پاسخگوی همه‌ی پرسش‌های ریز و درشت شما هستیم.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
نظرت چیه مقاله‌های ما رو توی ایمیلت دریافت کنی؟

نشانی ایمیلت رو برامون بنویس تا اولین نفری باشی که جدیدترین مقاله‌ها و مطالب آموزشی‌مون برات ارسال می‌شه.

خواندنی های مرتبط

فریلنسری در شغل واردکردن اطلاعات (Data Entry)

در این مقاله با شغل وارد کردن اطلاعات و چالش‌های فریلنسری در این کار آشنا می‌شوید. میزان درآمد دلاری از سایت‌های خارجی فریلنسری در این مطلب عنوان شده است. همچنین برای پیدا کردن پروژه در شغل ورود اطلاعات ، شما را راهنمایی کرده‌ایم.

ادامه مطلب »

دیدنی ها و شنیدنی های مرتبط

وب مانی
دریافت درآمد دلاری با وب مانی
سایت فریلنسر دات کام
ثبت نام و ساخت اکانت در سایت فریلنسر
سایت squadhelp
کسب درآمد دلاری با نوشتن نام